"dr. Jaap Anten"

Jesse Klaver versus de Russische en Chinese miljarden

Jesse Klaver van Groen Links (GL) schoof als ‘vierde man’ aan om een kabinet van VVD, CDA en D66 aan een meerderheid te helpen. In dit gezelschap neemt hij een unieke positie in omdat hij niet méér wil uitgeven aan defensie. Het zou treurig zijn als defensie, bovenop de al grote verschillen, deze moeilijke kabinetsformatie laat mislukken. En onnodig, want zijn ‘geen euro méér voor defensie’ is gebaseerd op een financiële drogreden.

En op miskenning van zijn kiezers. De avond voor de verkiezingsdag confronteerde het tv-programma EenVandaag Jesse Klaver met de visie van zijn kiezers. Liefst twee derde van hen wil wel extra geld voor defensie en de helft daarvan wil zelfs de NAVO-defensienorm halen van 2% van het bbp. Een duidelijke boodschap. Zijn antwoord aan zijn stemmers was dan wel niet het oude minder, minder, maar wel, dat geld erbij niet nodig is. Geld kan volgens hem worden gevonden door betere Europese samenwerking in plaats van nationale verspilling. Europa zou volgens hem al evenveel aan defensie uitgeven als China en Rusland samen. En dat kun je een financiële drogreden noemen. De Europese Unie (EU) gaf in 2015 ongeveer 233 miljard dollar uit aan defensie. De Chinezen, volgens het bekende Zweedse Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI), 215 miljard dollar. Als de koopkrachtpariteit wordt meegerekend, en dat mag omdat de Chinezen net als de Russen het leeuwendeel ervan binnenlands besteden, wordt het voor China ongeveer 400 miljard dollar. De Russische defensie explodeert dan van ruim 66 miljard naar pakweg 190 miljard dollar. Met China erbij 590 miljard. Toegegeven, talloze Russische miljarden verdwijnen in corrupte zakken, maar er blijft vast nog wel een substantieel bedrag over. Ter vergelijking: Duitsland, dat op economisch gebied groter is dan Rusland, gaf 39,6 miljard dollar uit. Bestaat Klavers ‘niet meer’ dan onze huidige 1% bbp uit buigen voor de gestaalde partijkaders in plaats van zijn kiezers? Hij zegt dat voormalig president Obama een groot voorbeeld voor hem is. Maar het is Obama helaas niet gelukt, zoals het enthousiasme voor Bernie Sanders heeft bewezen, om zijn partij te hervormen. Het zou beter zijn als Klaver in dat opzicht Obama nu eens niet als voorbeeld neemt. Voor het land, zijn partij en de kabinetsformatie. Dit artikel werd eerder geplaatst in Het Financieele Dagblad (FD).