Vooraankondiging

 

Het The Hague Centre for Strategic Studies (HCSS) heeft onlangs een studie gepubliceerd over de toekomst van de landmacht, Playing to your strengths. Deze studie werd uitgevoerd in opdracht van C-LAS door Stephan de Spiegeleire, Frank Bekkers en Tim Sweijs, werkzaam bij HCSS als resp. Senior Analyst, Director Security Program en Director Research. De studie werd eerder in ontvangst genomen door C-LAS en geeft houvast in de aanloop naar de herijking van de Defensienota in 2020, met name voor de ontwikkeling van de ‘Visie Landmacht’.

In een volgend nummer van Carré hoopt de redactie ruim aandacht aan deze studie te kunnen besteden, aan de hand van Michel Roelen, die vanuit CLAS geplaatst is bij HCSS als Strategic Analyst. Hieronder volgt alvast bij wijze van voorproefje een uittreksel uit de Executive Summary van de studie.

In the context of the changing character of conflict on the one hand, and the burgeoning costs of traditional military platforms on the other, force providers should actively explore new capabilities for their armed forces that play to their strengths. For small and medium sized force providers, their agility puts them in a relatively propitious position to pursue innovative concepts and capabilities, instead of trying to merely be smaller versions of the great powers’ militaries. They have smaller bureaucracies and units, more direct lines of contact between key stakeholders (both within and outside the armed services) and, given their much smaller defense budgets, have greater incentive to innovate efficiently. Small and medium size force providers can use these features not only to experiment with new concepts and strategies with the military systems provided by the dominant shapers, but also to develop and adopt new military capabilities that fit well with their national political, economic and societal characteristics.’

De HCSS studie